שקופים: נדחה הדיון בתנאי העובדים הזרים (מקור - וויינט)

דיון בכנסת על שינויים בתנאי העובדים הזרים בחקלאות בוטל בגלל שמשרד העבודה והרווחה משך ברגע האחרון את התקנות בעניין זה שהגיש בשבוע שעבר לאישור ועדת העבודה והרווחה. ח"כ יצחק וקנין: "זו נסיגה לאחור. אני מוחה על כך"

צבי לביא        פורסם:  20.02.17 , 12:54

הדיון בעניין העובדים הזרים בוטל. דיון בכנסת על שינויים בתנאי העובדים הזרים בחקלאות בוטל הבוקר (ב') בגלל שמשרד העבודה והרווחה משך ברגע האחרון את התקנות בעניין זה שהגיש בשבוע שעבר לאישור ועדת העבודה והרווחה. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע במפתיע כי הוא נאלץ לבטל את הדיון בגלל שהשר חיים כץ הורה הלילה למשוך את התקנות מהוועדה.

 

התקנות היו אמורות להעלות במאות שקלים את הסכומים שהמעסיקים יהיו רשאים לנכות משכר העובדים עבור הוצאות הכרוכות במגוריהם. בנוסף, יהיה עליהם להפריש כספים לפיקדון שיינתן לעובדים ביציאתם מהארץ לפיצויי פיטורין ולקניית זכויות פנסיה. שני הסכומים אמורים להסתכם בניכוי של כ-600 שקל משכרו החודשי של העובד הזר.

ההוראה על משיכת התקנות ודחיית הדיון בהן למועד לא נודע, יצאה לאחר שהתברר לשר כי הוועדה איננה מתכוונת לדון בשני קבצי התקנות במקשה אחת.

 

עו"ד הילה קפלן-רענן מהלשכה המשפטית של המשרד אמרה, "התקנות הוגשו במקשה אחת בתנאי שגם יאושרו כך, החובות יחד עם ההטבות". ח"כ אלאלוף הגיב כי "לא התחמקנו. חזרנו ואמרנו שכל התקנות יעברו אבל מצאנו לנכון לאשר אותן בשלבים". ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר, "זו נסיגה לאחור. אני מוחה על כך ואדבר עם השר".

 

התברר כי השר כץ משך את התקנות בניגוד לסיכום מוקדם בין נציגי הארגונים החקלאיים לשרי האוצר, המשפטים והחקלאות, כחלון, שקד ואריאל, שקבע שהוועדה תדון בתקנות היום אבל תדחה את ההצבעה בסוגיית הפיקדון. ח"כ אלאלוף אמר כי הדיון יתקיים לאחר שהתקנות יוחזרו לשולחן הוועדה.

 

התקנות רק מסדירות את התשלומים

בדיון קצר שקדם לפיזור הישיבה טען נציג ארגון "קו לעובד" המגן על זכויות העובדים הזרים כי המעסיקים החקלאים חייבים לתת לעובדים את הזכויות לפי חוק קודם, כך שהתקנות רק מסדירות את התשלומים ולא מטילות על המעסיקים חובות נוספים. בפנייה קודמת טען הארגון נגד שיכון העובדים בתנאים גרועים בניגוד לחובתם על פי החוק.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, ציין במגעים קודמים כי עלויות העסקת הזרים גבוהות פי כמה (בעיקר במיסים) מהסכומים שמותר לנכות להם וחובת הפיקדון מהווה להם מעמסה נוספת. לדבריו, ניתן היה לעמוד בה אם הממשלה היתה מפחיתה חלק מהמיסים המוטלים על עצם העסקת העובדים