14 ילדי עובדים זרים שנולדו והתחנכו בישראל יגורשו יחד עם בני משפחותיהם (מקור: הארץ)

הילדים לא היו זכאים למעמד מכוח החלטת הממשלה מ-2010, שהסדירה את מעמדם של ילדי זרים משום שעלו אז לגן חובה ולא לכיתה א'

ית הדין לעררים בירושלים הורה ל–14 ילדי עובדים זרים בני 11 שנולדו בישראל ולומדים כעת בכיתה ו' לעזוב את הארץ יחד עם בני משפחותיהם תוך חודש וחצי. בשבוע שעבר דחה בית הדין ערר על החלטתו של שר הפנים, אריה דרעי, מאפריל השנה, שלא להעניק לילדים מעמד קבע בישראל.

הילדים לא היו זכאים למעמד מכוח החלטת הממשלה באוגוסט 2010 להסדרת מעמדם של ילדי עובדים זרים, משום שעלו באותו זמן לגן חובה ולא לכיתה א'. משרד הפנים דחה אז בקשות שנגעו לילדים שהיו במצב דומה, אך בעקבות עתירות הפך את החלטתו והעניק להם תושבות קבע ולבני משפחותיהם מעמד ארעי. הורי הילדים העומדים עתה בפני גירוש אומרים כי החליטו שלא להגיש אז בקשות להסדרת מעמדם משום שידעו שיידחו.

משמעות פסק הדין שאישר את החלטת משרד הפנים היא למעשה גירושם מהארץ של 35 בני אדם — 14 ילדים ועוד 21 בני משפחה. מוצאן של כל האמהות ורוב האבות מהפיליפינים, וכמה מהאבות הם עובדים זרים מטורקיה ומתאילנד. פרט לשניים, כל האבות עזבו את הארץ או גורשו ממנה. האמהות נכנסו לישראל עם אשרת עבודה ושימשו מטפלות סיעודיות. הן איבדו את אשרתן מסיבות שונות, ובהן פטירת המעסיק או כניסה להריון, אך נותרו בישראל גם לאחר מכן.

"אין לעוררים להלין אלא על עצמם שעה שלא פנו בבקשה כאמור במועד, תהא הסיבה אשר תהא", כתב הדיין מנחם פשיטיצקי בהחלטתו. "המקרה מעורר, מבחינה אנושית, סימפטיה כלפי העוררים ובעיקר הילדים שבהם. יחד עם זאת, איני סבור כי מעבר העוררים לפיליפינים, כתא משפחתי אחד, יהווה מעשה בלתי הומניטרי עד כדי כך שבית הדין חייב להתערב בשיקול הדעת הרחב המוקנה למשיב בהחלטות כגון אלה, הנוגעות להתוויית מדיניות ההגירה של ישראל". עוד כתב בפסק הדין כי "עניינם של העוררים אינו יוצא דופן ממקרים דומים אחרים בהם נדחו בקשות של ילדי זרים לקבלת מעמד בישראל". הדיין חייב את העוררים ב–10,000 שקלים הוצאות משפט.

"אני מרגישה ממש רע", אומרת אחת הילדות, רויטל, בהתייחסה לאפשרות שתגורש עם משפחתה מהארץ. "פה נולדתי ויש לי פה מלא חברים. אני לא רוצה לחזור לפיליפינים כי שם החיים שם הרבה יותר קשים. פה אני מרגישה שייכת יותר, אני רוצה להמשיך פה את החיים שלי. אני מרגישה הרבה יותר ישראלית מאשר פיליפינית". ילדה נוספת, ג'ואנה, אמרה ל"הארץ": "אני נולדתי פה. זה מרגיש כמו הבית שלי. אני רוצה להישאר פה בגלל שאני לא רוצה לעזוב את החברים והמשפחה בישראל. ישראל היא כמו משפחה אחת, ממש כיף פה. אני יותר מבינה בעברית, יותר קל לי פה". גם דניאל חושש מפני גירוש לפיליפינים: "אני רוצה להישאר כאן. בפיליפינים אני לא יודע את השפה, לא מכיר. ישראל זה הבית שלי. החיים שלי כאן טובים".