פתח תקווה - העירייה ניתקה 30 דירות מחשמל ומים

עריית פ"ת שנלחמת בתופעת פיצול הדירות, ניתקה 30 דירות מחשמל ומים. רוב הדירות מושכרות לעובדים זרים, לחלקן משפחות עם ילדים קטנים. העירייה: "המאבק הוא נגד בעלי הדירות ולא השוכרים"

רענן בן צור    פורסם:  21.02.17 , 17:49    Ynet

עיריית פתח תקווה יוצאת נגד תופעת פיצול הדירות: העירייה ניתקה 30 דירות מחשמל ומים בטענה כי מדובר בדירות מחולקות בלתי חוקיות המהוות סכנה. מרבית הדיירים בדירות הם עובדים זרים.

ננזכיר כי העירייה הודיעה בחודש שעבר על כוונתה לנתק את אספקת החשמל ל-50 דירות מפוצלות בעיר. דירה בשטח של 100 מ"ר לדוגמה פוצלה לחמש יחידות דיור. בחלק מהמקרים הדירות נאטמות, ובמקרים אחרים העירייה והמשטרה קונסות את הבעלים ומזמנות אותם לבית המשפט.

דיירים נאלצו להתקלח בים

שלשום הגיעו צוותים של העירייה יחד עם אנשי חברת החשמל וניתקו את אספקת החשמל והמים מאותן דירות. לדברי תושב המעורה בפרשה, עשרות דיירים מצאו את עצמם בחורף בדירה קרה ללא חשמל וללא מים. לכן, הדיירים נאלצו להתקלח בים. בין הנפגעים, משפחות עם ילדים קטנים שעתידים להיזרק לרחוב, כאמור, רובם נתינים זרים.

לאחרונה גובר המתח בין תושבי פתח תקווה לעובדים הזרים המתגוררים בעיר – נזכיר כי רק לפני כשלושה חודשים נהרג אזרח סודני לאחר שהוכה בעוצמה רבה, תוך כדי שהיה שרוע על המדרכה, על ידי שני צעירים מהעיר רק משום שדיבר עם מספר נערות.

דובר עיריית פתח תקווה, חזי חקאק, אמר: "הדירות מחולקות בניגוד לחוק, מהוות סכנה בין היתר בשל חיבורי חשמל פיראטים שגרמו לשריפות. באחת הדירות פרצה שריפה ונספה דייר. אנחנו פועלים על פי חוק ולא מוכרת לנו טענה על פגיעה בדיירים אשר מצאו את עצמם ברחוב בגלל שאין להם מים וחשמל. אם אכן יש טענות כאלו, הן צריכות להיות מופנות כלפי בעלי הדירות ולא כלפי העירייה".

בנוסף מוסרים בעירייה כי "המאבק הוא נגד בעלי הדירות ולא נגד השוכרים. מדובר בתופעה רווחת בעיר בה אזרחים רוכשים דירות ובניגוד לחוק הופכים את הנכס שלהם למניב, במיוחד לאחר שביצעו בדירה חלוקה למספר חדרים אותם הם משכירים למספר דיירים שונים. הדירות מחוברות לחשמל ולתשתיות נוספות באופן פיראטי. אנו פועלים על פי חוק ועצם שהיית דיירים ומשפחות בדירות כאלה, מסכנת אותם ואת שאר דיירי הבניין".

באשר להחלטה לנתק את החשמל בדירות, חברת החשמל מוסרת בתגובה כי "חברת החשמל איננה צד בהחלטה אלא גוף ביצועי בלבד. בחברת החשמל התקבלה הנחיית הוועדה המקומית לתכנון ובניה של פתח תקווה לנתק את אספקת החשמל ל-13 דירות בפתח תקווה, עקב חריגות בניה וזאת לפי סמכות הוועדה בסעיף 157א' לחוק התכנון והבניה. לחברת החשמל אין שיקול דעת באשר ליישום והיא פעלה בהתאם לחוק על פי הנחיית הצווים".